تولید 2 واکسن آسم و آلرژی برای اولین بار در ایران

تهران - واکسن آسم و واکسن آلرژی برای اولین بار در دنیا توسط شرکت بین المللی دارو درمان ایرواک روانه بازار شده و طی مراسمی ظرف یکی دوماه آینده رونمایی می‌شود.

دکتر باقر شکری مدیر عامل شرکت بین المللی دارو درمان گفت :برای اولین بار در دنیا در حال تولید 2 واکسن آسم و واکسن آلرژی هستیم که در حال حاضر در مرحله پایلوت است و پس از راه اندازی کارخانه وارد بازار مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: این دو واکسن به صورت سل اکتیویتور (فعال کننده) و ایمولیتور (افزایش سیستم ایمنی) تولید می‌شود و تا 6 ماه آینده به تولید انبوه می‌رسد.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ایرواک درباره تولید این واکسن‌ها برای اولین بار در دنیا اضافه کرد :واکسن آسم و واکسن آلرژی توسط دکتر صالح محقق حضرتی رئیس انجمن بیوتکنولوژی پزشکی ایران تولید شده که عمومیت دارد و برای تمام اقشار - به ویژه در شهرهای صنعتی که در معرض آسم و آلرژی بیشتری قرار دارند- قابل استفاده است .

وی با بیان اینکه این واکسن هم برای پیشگیری و هم برای درمان کاربرد دارد اظهار داشت : در این شرکت در حال تحقیق بر روی واکسن ضد سرطان نیز هستیم که در مراحل پایانی تحقیق قرار دارد. واکسن محرک سیستم ایمنی و واکسن پیشگیری از بیماری‌های ویروسی نیز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارند. از این دو واکسن با فرمول‌های دیگری در بازار موجود است اما محل اثر واکسن‌ها با نمونه خارجی متفاوت است.

شکری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه میزانی از مواد اولیه این واکسن‌ها از خارج از کشور وارد می‌شود، گفت: تمام مواد اولیه تولید داخل بوده و بخش عمده‌ای از آن صادر خواهد شد.

مدیر عامل شرکت بین المللی دارو درمان ایرواک در زمینه حمایت‌های دولتی از سوی وزارت بهداشت اعلام کرد: از نظر بودجه‌ای هیچ گونه کمکی از سوی نهادهای دولتی و وزارت بهداشت صورت نگرفته و تمام پروژه با سرمایه بخش خصوصی است.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی در بحث واکسن‌ها مشکل داریم. 90 درصد واکسن‌ها از خارج از کشور وارد می‌شوند و توزیع با نظارت وزارتخانه است.