حمایت کمیسیون بهداشت از تولید واکسن

 

در جلسه‌ای با حضور وزرای کشاورزی و بهداشت صورت می‌گیرد؛

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس از جلسه با وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی در مورد حمایت از تولید واکسن در آینده خبر داد.

به گزارش جهان، عبدالرحمان رستمیان عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به جلسه امروز کمیسیون متبوعش اظهار داشت: در جلسه امروز مسئولان موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گزارشی پیرامون تولید واکسن‌های انسانی و حیوانی مطرح کردند.

وی ادامه داد: متأسفانه با وجود اینکه ایران در تولید واکسن ۹۰ سال سابقه دارد و ما زمانی واکسن تولید و صادر می‌کردیم، سال‌های گذشته پیشرفت خوبی نداشته‌ایم و حتی ما امسال واکسن فلج اطفال را وارد کرده‌ایم لذا اعضای کمیسیون بهداشت مجلس این گلایه را به مسئولان انستیتو اعلام کرد که سهم واردات ما از واکسن باید کمتر و سهم صادرات ما بیشتر شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس افزود: برخی از واکسن‌هایی که ما تولید می‌کنیم، شاید یک سوم یا یک پنجم قیمت خارج از کشور است و می‌توانیم با صادرات سرمایه‌‌گذاری داشته‌ باشیم لذا قرار شد با وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی جلسه‌ای داشته باشیم و آنها از واکسن‌سازی رازی حمایت کنند تا آنها جایگاه خود را حفظ کنند.

رستمیان در ادامه گفت: بحث دیگر امنیت غذا بود و قرار شد جلسه دیگری این موضوع بررسی شود؛ امنیت غذا در برخی از کشورها اولویت اول است اما در کشور ما قوانین امنیت غذای ما قدیمی است و باید به روز شود.

وی خاطرنشان کرد: قرار شد به صورت طرح یا لایحه، قوانینی که در خصوص امنیت غذا قدیمی شده است را حذف و قوانین به روز را جایگزین کنیم نه اینکه قوانین جدید تدوین کنیم.